FiTNOTS/ KAHVALTI/ SAĞLIKLI TARİFLER

Yumurtanın Elli Tonu

Yumurta yemeyi çok seviyorum. Hem lezzetli hem de protein değeri yüksek bir besin. Yumurtanın beyazı yüksek oranda protein içerirken, sarısı yağ ve çinko, folik asit, demir, kalsiyum ve B vitamini gibi çeşitli vitaminler içeriyor. Haftanın büyük çoğunluğunda kahvaltı olarak 1 tam yumurta ve yumurta beyazı yanında lor peyniri ve yeşillikler yemeyi tercih ediyorum. Yumurtayı bu kadar sevince ‘Yumurtanın Elli Tonu’ isimli workshop’u görünce kaçırmak olmazdı. Birkaç ay önce Eataly’de katıldığım bu workshop’ta 5 farklı tarif yapmayı deneyimledim. Omlet yapmayı bildiğimi sanırken püf noktalarını keşfetme şansım oldu ve yeni tarifleri de arşivime ekledim. Hem çok keyifli hem de leziz bir etkinlik oldu benim için. Yeni tarifler yanında yeni kişiler ve hayat hikayeleri de tanışmak artısı oldu. Siz de yemek yapmayı seviyorsanız arada böyle workshop’lara katılmanızı şiddetle tavsiye ederim. O zaman şimdi sıra bu tariflerden birini vermeye geldi. Umarım yeni bir güne başlarken enerji veren lezzetleriniz bu tarif olur;)

Avokadolu Poşe Yumurta

Print Recipe
Serves: 2 Cooking Time: 15 dk

Ingredients

  • 2 yumurta
  • 1 avokado
  • 5-6 yaprak fesleğen
  • 1 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 60 gr füme hindi, somon ya da füme et
  • 30 gr elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı deniz tuzu
  • 1 çay kaşığı karabiber

Instructions

1

Bir tencereye 1-2 cm yükselikte su ekleyip 90°C'ye gelinceye kadar ısıtın.

2

Elma sirkesi ve tuzu suya ilave edin.

3

Bir yandan, kahve fincanınızı ters çevirip tencerenin içerisine yerleştirin ve ortasına gelecek şekilde yumurtanızı ince bir spatula/kepçe yardımı ile yerleştirin.

4

Spatulanızı/kepçenizi tek yöne, suyun içerisinde bir akım oluşturacak şekilde sürekli çevirin. Her yumurta için aynı işlemi yapın.

5

Spatulayla/kepçeyle oluşturduğunuz dairesel akım yumurta akının dağılmasını engeller. Hiç bir şekilde spatulanız/kepçeniz ile yumurtaya değmeyin.

6

5dk bu işlemi yaptıktan sonra sonra ocağın altını kapatın, tencerenin kapağını kapatıp 4-5 dk bekleyin.

7

Yine spatula/kepçe yardımı ile yumurtayı servis edin. Afiyet olsun!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply