FiTNOTS/ KAHVALTI/ SAĞLIKLI TARİFLER

Yumurta kilo verdiren güçlü bir besin

Günü kahvaltıyla başlamak, kilo vermek ve almamak için önemli bir strateji. Büyük bir yumurta sadece 78 kaloriyi içerir, üstelik besin değeri açısından çok yüksektir. Yumurta sarısı özellikle besleyicidir. 

Yüksek kaliteli protein, sağlıklı yağlar ve birçok temel vitamin ve mineral açısından zengindir. Yüksek proteinli gıdaların, daha az protein içeren gıdalara göre, iştahı azalttığı ve doyma hissini arttırdığı bilinmektedir. Yumurta ayrıca doğru oranlarda vücudumuzun ihtiyacı olan amino asitleri de içerir. Bu, vücudunuzun bakımı ve metabolizması için yumurtadaki proteini kolayca kullanabileceği anlamına gelir.

Yumurtanın neden kilo vermede çok güçlü bir besin olduğunu öğrendiğimize göre, Eataly’de gerçekleşen ‘Yumurtanın Elli Tonu’ atölyesinde yaptığım tariflerin yenilerini de paylaşmak için en doğru zaman. Atölyede yaptığımız ilk tarifi bulabileceğiniz yazıma buradaki linkten erişebilirsiniz. Konu yumurta ile yapılabilecek kahvaltı tarifleri öğrenmeye gelince, hiçbir yeni şeyi kaçırmak istemiyorum. Atölyeyi çok sevdim ve orada öğrendiğim her şey günlük hayatımda çok işime yarıyor. En eğlencelisi yumurtayı tek el ile kırmayı öğrenmekti;) Ve artık Mantarlı ve Parmesanlı Fransız Omleti tarifini yapmaya başlayabiliriz.

French Omlette with parmigiano and mushrooms

Print Recipe
Serves: 2 Cooking Time: 20 m / dk

Ingredients

  • 4 eggs / yumurta
  • 6 mushroom / mantar
  • 20 gr parmigiano / parmesan
  • 1 tsp sea salt / deniz tuzu
  • 1 tsp black pepper / karabiber
  • 1 tbsp olive oil / 1 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 2-3 leaf basil or seasonal herbs / 2-3 yaprak fesleğen ya da taze otlar

Instructions

1

Begin by cracking four large eggs into a mixing bowl, season them with salt and pepper, beat the eggs just until no traces of visible white remain. Heat the pan and and you should use the high heat for the entire cooking process. First add olive-oil then eggs and stir the eggs at also high speed. Simultaneously shaking the pan back and forth with your other hand helps keep the egg in motion while you stir—the more the egg moves around in the pan, the more evenly it cooks. Add grilled mushrooms into pan and then fold Omelette, push toward edge of pan and close lip. Add some seasonal herbs after flipping onto plate. Afiyet olsun!

2

Dört büyük yumurtayı bir kaba kırın, tuz ve kara biberi ekleyin ve beyazı görünmeyecek hale gelene kadar çatal ile ezin. Tencereyi ısıtın. Öncelikle zeytinyağı ekleyin ve yumurtaları da yüksek ateşte ve hızlıca karıştırın. Tencereyi diğer elinizle aynı anda ve ileri geri sallayarak karıştırırken yumurtayı harekete geçirin, tencerede yumurta ne kadar çok hareket ederse o kadar eşit derecede pişirirsiniz. Piştikten sonra fırınlanmış mantarı ekleyin ve omleti katlayarak tavanın kenarına doğru itin ve kapatın. Tabağınıza servis ettikten sonra mevsim yeşillikleri ya da taze otlar ekleyin. Bon Appetite!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply