BREAKFAST/ DESSERTS/ FITNOTS/ Healthy Recipes

New Granola Recipe

I like to taste different recipes for breakfast and like to try new delicious recipes from my oat cook book. Sometimes I do not prefer to use the same ingredients that is written in a book, for example for almost 1-2 months I have a digestion problems, there are some foods and fruits that I should eat, then I decide to use these ingredients in one tariff. Especially in order to loose fat, my dietitian told me that eating healthy carbs before my workout will be more effective. And let’s make together the delicious and healthy granola recipe which is going be the best friend of your digestion system. You can prefer to eat at breakfast or you can eat at least 2 hours before your workout. Here we go;) 

Kahvaltıda farklı lezzetler tatmayı ve yulaf tarifleri kitabımdan farklı tarifleri denemeyi seviyorum. Bazen kitaptaki malzemeleri birebir kullanmayı tercih etmiyorum. 1-2 ay gibi bir süredir sindirim problemleri yaşıyorum ve bunu çözmek için pek çok yiyecek ve meyve var. Ben de bunları tek bir tarifte buluşturup etkisini deneyimlemeye karar verdim. Diyetisyenim aynı zamanda vücudumdaki yağ oranını azaltmak için özellikle sağlıklı karbonitları spordan önce tüketmemin daha etkili olacağını söyledi. Ve hadi birlikte sindirim sisteminizin en yakın arkadaşı olacak lezzetli ve sağlıklı granola tarifini birlikte yapalım. Kahvaltıda ya da spor yapmadan en az 2 saat öncesinde yemeyi tercih edebilirsiniz.  Hadi başlayalım;)

 

New Granola Recipe - No Sugar Added

Print Recipe
Serves: 2 Cooking Time: 20 m / dk

Ingredients

  • 200 gr oats / yulaf
  • 35 gr Raw almond / Çiğ badem
  • 20 gr Pumpkin seeds / Kabak çekirdeği
  • 1 tbsp carob syrup / 1 yemek kaşığı keçiboynuzu şurubu
  • 1 dessert spoon coconut oil / 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 tsp cinnamon / 1 çay kaşığı tarçın
  • 2 tsp Super Green Protein (Spirulina, Matcha, Clorela) / 2 çay kaşığı yeşil protein tozu (bunun yerine matcha ve spirulina tozu da kullanabilirsiniz.)
  • 2 unit dried-date / 2 adet hurma kurusu

Instructions

1

Heat the oven at 200°C for 15 minutes. Cut almonds into two pieces. Chop dried-dates with knifes. Mix oats, almonds, melted coconut oil, carob syrup, cinnamon, super green protein and dried-dates in one cup. Cook all mix for almost 20 minutes. After cooling your granola, add pumpkin seeds. Then your healthy granola is ready. 100 gr is only a 230 calorie.

2

15 dakika boyunca 200°C'de fırını önceden ısıtın. Bademleri ikiye kesin ve kuru hurmaları doğrayın. Bir kap içerisinde yulaf, badem, kuru hurma, keçi boynuzu şurubu, tarçın, yeşil protein ve hindistan cevizini ekleyip karıştırın. Karışımı 20 dakika fırına verin. Soğuduktan sonra kabak çekirdeklerini ekleyin. Ve sonrasında servise hazır. 100 gr sadece 230 kalori;)

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply