FITNOTS/ Healthy Recipes/ LUNCH & DINNER

High-Protein Recipe

Especially what you eat after your workout is very important. You should reward yourself and your body with the right nutrition which is high-protein meal. It will help you to gain muscle. By preferring to eat plant based protein instead of animal protein you can digest easily and sleep well. If you sleep after 11.00 p.m, try not to eat after 09.00 p.m.

Here is a high-protein recipe. I also recommend you to eat rocket and tomato salad as side dish, together they are very delicious;) 

Antrenmanınızdan sonra ne yediğiniz çok önemli. Hem kendinizi hem vücudunuzu doğru beslenerek ödüllendirmelisiniz. Bunun için yüksek protein içeren bir öğün tercih edin. Böylece antrenmanınızdan sonra kas kazanmanıza yardımcı olur.  Hayvansal protein yerine bitkisel protein tercih ederek daha rahat sindirir ve daha rahat uyursunuz. Eğer 11’den sonra yatıyorsanız akşam saat 9’dan sonra yemek yememeye çalışın. 

Ve işte yüksek protein içeren bir tarif. Yanında domates ve roka salatası yemenizi öneririm, çok lezzetli oluyor;) 

High - Protein Recipe

Print Recipe
Serves: 4 Cooking Time: 30 min / dk

Ingredients

 • 300 gr chickpea / nohut
 • 3 tbsp chia / 3 yemek kaşığı chia
 • 1 onion / soğan
 • 1 coriander / kişniş
 • 1 coffee spoon cumin / 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 coffee spoon powdered red chilli pepper / 1 tatlı kaşığı toz acı kırmızı biber

Instructions

1

Soak chia into the water for almost 1 hour / Chia'yı 1 saat soğuk soda bekletin.

2

Pulp your boiled chickpeas and add all ingredients into one cup. / Haşlanmış nohutlarınızı püre haline getirin ve tüm malzemeleri bir kapta karıştırın.

3

At last put chia into the mix and separete some chia for toppings / Bu karışıma en son chia'ları ekleyin ve bir kısmını süsleme için ayırın.

4

Start to make balls from mix smesh and add chia for toppings. / Püre halindeki bu karışımdan toplar yapın ve toplari süslemek için dışını kuru chiaların olduğu tabakta cevirin.

5

Cook your balls over a medium heat. / Daha sonra bu topları orta ateşte ve tavada çevirin.

6

And it's ready to serve. / Ve yemeğiniz servise hazır.

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Kenton Starkie
  02/06/2017 at 5:39 pm

  I view something really interesting about your web site so I bookmarked.

 • Reply
  go to this site
  22/10/2017 at 4:59 pm

  I just want to tell you that I am beginner to blogging and site-building and absolutely liked your website. Almost certainly I’m planning to bookmark your website . You amazingly come with really good article content. Thank you for sharing with us your website.

 • Leave a Reply