FiTNOTS/ SAĞLIKLI TARİFLER

BROKOLİ ÇORBASI

brokoli_corba

My favorite season is fall. There are lots of reasons to love fall; fall foliage, cozy homes, cozy clothes and hot soups. I’ve grown up with drinking limited types of soup; lentil, tomato, yogurt, chicken soup and few more. Then I’ve met much more and tried new ones. Today recipe is the ‘Broccoli Soup’. It only takes 35 minutes to make a soup. Making meals at home is not as difficult as you are worried about. Let’s get start.

En sevdiğim mevsim, sonbahar. Sonbahar’ı sevmek için pek çok neden var; yaprak dökümü, samimi ve sıcak ev ortamı, kıyafetler ve sıcak çorba. Kendi adıma sınırlı çeşitte çorba seçeneği ile büyüdüm; mercimek, domates, yoğurt ve tavuk suyuna çorba. Ve sonra daha fazlası ile tanıştım ve yeni tarifleri de kendim denemeye devam ediyorum. Bugünün tarifi; Brokoli Çorbası. Çorba yapmak sadece 35 dakika sürüyor. Evde yemek yapmak endişelendiğiniz kadar zor değil. Hadi başlayalım. 

Broccoli Soup

Print Recipe
Serves: 2 Cooking Time: 35 min

Ingredients

  • 1 tablespoon olive oil / 1 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 1 large chopped onion /1 büyük doğranmış soğan
  • 500 gr chopped broccoli / 500 gr doğranmış brokoli
  • 1 bunch spinach / 1 demet ıspanak
  • 1 celery / 1 adet kereviz

Instructions

1

Heat olive oil in a large saucepan, and saute onion until tender. Mix in broccoli, spinach and celery. Bring to a boil, reduce heat, and simmer 15 minutes, until vegetables are tender.

2

With a hand mixer or in a blender, puree the mixture until smooth. Return to the saucepan, and reheat. Season with salt and pepper, optionally add hot red pepper, it makes soup more delicious.

3

Geniş bir tencerede zeytinyağı ve soğanı yumuşayıncaya kadar pişirin. Brokoli, ıspanak ve kerevizi ekleyin, kaynadıktan kısık ateşte 15 dakika daha pişirin.

4

Sonrasında el blenderi ile pürüzsüz olacak şekilde püre haline getirin. Tekrar ocakta tuz ve kara biber ekleyip ısıtın. Tercihe göre kırmızı acı biber de ekleyebilirsiniz, çok lezzetli oluyor.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply