about_me

Merhaba,

Ben Gözde (Küçükoğlu), Holistik Sağlık Koçu’yum. 

12 yıllık dijital sektörde ürün yönetimi, strateji ve iş geliştirme, pazarlama alanlarında bir kariyerden sonra şanslıyım ki ‘işte bu benim’ dediğim işi buldum. Yıllardır okur, araştırır ve uygularım. En önemlisi sorgularım. 

Kilo vermek için belli sürelerle yapılan diyetlere hiç bir zaman inanmadım. Her zaman sürdürülebilir bir beslenme şekline inandım ve uzun bir süredir bu hayatı yaşıyorum.Spor ve sağlıklı beslenme benim özel ilgi alanım. Tabiki sağlıklı yaşam yolculuğum kilo vermek isteği ile başladı;) ancak bu yolculuk sırasında çok şey keşfettim.

1 yıl önce beslenme, antrenman ve sağlıklı tariflerle ilgili deneyimlerimi buradan ve @fitnots Instagram hesabımdan paylaşmaya başladım. Her gün yeni şeyler keşfedip öğrenme merakım sayesinde IIN (Institute for Integrative Nutrition) ile tanıştım ve Holistik Sağlık Koçu sertifikamı aldım.

‘Holistik’ ne demek diye soranlarınız olabilir, bütünsel demek yani sağlıklı yaşamak için senin hayatında seni sen yapan ve seninle temasta olan herşeyin bir bütün halinde olması anlamına geliyor.

İnsanlar olarak her birimiz farklı ve eşsiz varlıklarız. Farklı karakterleriz ve farklı biyolojik özelliklere sahip varlıklarız; farklı kültürlerde ve coğrafyalarda büyüdük ve yaşıyoruz. Bu kadar farklılık içerisinde tek bir beslenme ya da yaşam şeklinin herkese uyacak olması fikri size nasıl geliyor? Herkese uyan formüller veya listeler yerine kişinin kendine özel fiziksel ve ruhsal dünyasına uygun bir sağlıklı yaşam felsefesi oluşturması önemli.

IIN ile tanışmam, işte bu soruların cevaplarını ararken ve görünenin daha ötesindekini keşfetmeye çalışırken oldu. Beslenme, her geçen gün daha fazla ilgi çeken ve takip edilen bir konu olmaya devam ediyor. Herkes karbonhidratı kesip, egzersizleri arttırıp, akşam belli bir saatten sonra yemek yemezse zayıflar. Ancak sağlıklı yaşamaktan beklentimiz nedir? Zayıflamak mı kilo almak mı? Sabahları yüksek bir enerji ile uyanmak ya da yorgun hissetmemek ki? Ya da sigara bağımlılığını bırakmak veya genetik bir hastalığımızla nasıl uyum içerisinde yaşayabileceğimizi mi öğrenmek?

Diyetisyen ya da beslenme uzmanı değilim, vücudumuzu ve ruhumuzu neyle beslediğimiz konusunda herkesin sorgulaması, okuması, araştırması ve öğrenmesi gerektiğine inanıyorum. Amacım hayattaki süremi uzatmak değil, bu elimizde değil, ancak bu sürenin sonuna kadar hayat kalitemi belirli bir seviyenin üzerince tutabilmek kendim ve sevdiklerim için en büyük hedefim. Ve tabii sizler için. 

Holistik Sağlık Koçu olarak sürdürülebilir bir sağlıklı yaşam için gitmek istediğiniz yolda size destek olmak için sabırsızlanıyorum. Bu konu ilginizi çekti ve daha fazla sohbet etmek istiyorsanız ‘İLETİŞİME GEÇİN’ bölümünden bana yazın;)

Gelin birlikte büyüyen bir dalga etkisi yaratalım.

Gözde